25-26 Maj 2019

II Krakowska Konferencja Genealogiczna 2023

W dniach 25-26 maja 2023 roku odbyła się II Krakowska Konferencja Genealogiczna! 

 

Po paru latach przerwy, spowodowanych pandemią, Stowarzyszenie Twoje Korzenie w Polsce wróciło do kontynuowania idei konferencji genealogicznych. Tym razem przy współpracy z Archiwum Narodowego w Krakowie i Żydowskiego Muzeum Galicja.

Głównym tematem konferencji był pod względem badań genealogicznych teren dawnego Królestwa Galicji i Lodomerii, który, mimo, iż sto lat temu zniknął z mapy Europy, nadal trwa dla genealogów, archiwistów i historyków. Wciąż także ma znaczący wpływ na specyfikę prowadzonych przez nich prac badawczych. W nowoczesnych przestrzeniach Archiwum Narodowego w Krakowie będziemy dyskutować o historii i genealogii, specyfice źródeł oraz stanie dotychczasowych badań, metodach prowadzenia badań genealogicznych na tym terenie.

 

Pierwszy dzień wydarzenia (25 maja 2023) odbyły się w Archiwum Narodowym w Krakowie. Spotkanie składało się z trzech paneli dyskusyjnych, które zostały poprzedzone dwoma wykładami wprowadzającymi, których celem było przedstawienie specyfiki prowadzenia poszukiwań genealogicznych i zachowywania wiedzy o przodkach pochodzących z Galicji. Miała miejsce szeroka dyskusja z udziałem genealogów, archiwistów, historyków, badaczy dziejów Galicji. Toczyły się rozmowy o różnicach w prowadzeniu poszukiwań przodków, zainicjowano rozmowy o specyfice źródeł archiwalnych, instytucjach, które je przechowują i udostępniają.

 

Drugiego dnia (26 maja 2022), w przestrzeni Żydowskiego Muzeum Galicja, odbyła się część warsztatowa. Uczestnicy wzięli udział w trzech, bardzo ciekawych spotkaniach warsztatowych - genealogicznym, kartograficznym oraz tematycznym, związanym z działalnością Żydowskiego Muzeum Galicja. Odbyło się także wycieczka po gmachu Muzeum.

 

Tekst został zainspirowany wpisem na stronie ANK i YouTube TKWP.

PoSTY Z KONFERENCJI

Monografia - Galicja. Dziedzictwo Monarchii Habsburgów w perspektywie badań genealogicznych

Monografia - Galicja. Dziedzictwo Monarchii Habsburgów w perspektywie badań genealogicznych

Interesujesz się genealogią? Poczytaj o pokłosiu II Krakowskiej Konferencji Genealogicznej, którym jest monografia.
Czytaj całość
Monografia pokonferencyjna „Galicja. Dziedzictwo Monarchii Habsburgów w perspektywie badań genealogicznych”

„Galicja. Dziedzictwo Monarchii Habsburgów w perspektywie badań genealogicznych”

Monografia pokonferencyjna z II Krakowskiej Konferencji Genealogicznej już jest. Przeczytaj o spotkaniu promocyjnym.
Czytaj całość
II Krakowska Konferencja Genealogiczna - nagranie

II Krakowska Konferencja Genealogiczna - nagranie

W dniach 25-26 maja odbyła się II Krakowska Konferencja Genealogiczna. Chcesz wiedzieć co się działo? Jaka była atmosfera? Obejrzyj film!
Czytaj całość