GABRIEL SZUSTER

Członek Stowarzyszenia Twoje Korzenie w Polsce


Doktor nauk humanistycznych w zakresie historii​

Ukończone studia magisterskie na kierunku historia, specjalizacja nauczycielska - Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

Ukończone studia podyplomowe na kierunku wiedza o społeczeństwie i podstawy przedsiębiorczości - Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

Ukończone studia doktoranckie na kierunku historia - Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

Zainteresowania naukowe: najnowsza historia Polski, ze szczególnym uwzględnieniem II wojny światowej oraz okresu powojennego, także z perspektywy mikro historii.

Zainteresowania genealogiczne: odtwarzanie korzeni rodzinnych mieszkańców Krzeszowic i okolicy. Najdalej w poszukiwaniach genealogicznych dotarł do 1500 roku.


Członek Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz członek zarządu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krzeszowickiej. Aktywnie udziela się na rzecz Stowarzyszenia Maj77. Autor i współautor kilku publikacji oraz artykułów naukowych i popularnonaukowych.


Książki:

- "Wincenty Danek (1907-1976). Biografia nauczyciela"

- "Słownik biograficzny więźniów KL Auschwitz-Birkenau z gminy Krzeszowice"

Prace zbiorowe:

- "Stosunki polsko-słowacko-węgierskie na przestrzeni wieków"

- "Wiktuały, kuchnia, kultura jedzenia w perspektywie historycznej"


Ostatnie Publikacje

Polskie obywatelstwo a polskie korzenie

Polskie obywatelstwo a polskie korzenie

Czy chciałbyś mieć polski paszport i cieszyć się przywilejami? Polskie obywatelstwo a polskie korzenie - jaki jest związek?
Czytaj całość
Jak kształtowały się polskie nazwiska?

Jak kształtowały się polskie nazwiska?

Dlaczego nazywasz się Sokołowski? A może nosisz nazwisko Mikołajczyk? Dowiedz się, jak kształtowały się polskie nazwiska.
Czytaj całość
„Rodzinny sekret” - wywiad z Grzegorzem Gołębiowskim, autorem książki

„Rodzinny sekret” - wywiad z autorem książki

Jeden sekret skrywany przez dekady może odmienić życie całej rodziny. Przeczytaj wywiad z autorem książki "Rodzinny sekret".
Czytaj całość

Zarząd