Warsztat genealogiczny dla Teatru Łaźnia Nowa

Warsztat genealogiczny - informacje 

W lipcu i sierpniu poprowadziliśmy 4 - odcinkowy warsztat genealogiczny dla Teatru Łaźnia Nowa w ramach letniego Bulwar[t]u sztuki 2020. Skupiliśmy się nad tematem relacji z przeszłości, jednocześnie podejmując próbę odpowiedzi na pytanie jak nasza rodzinna historia wpływa na naszą teraźniejszość.


Sama Nowa Huta, tam gdzie zlokalizowany jest teatr, jest również bardzo ciekawym przypadkiem rozpatrując go przez pryzmat genealogii. Stworzenie nowego miasta sięga roku 1949, a zostało zbudowane na wsiach: Mogiła, Pleszów i Krzesławice. Podczas warsztatów próbowaliśmy porównać Nową Hutę do USA – w końcu i w jednym i w drugim przypadku, mieszkańcy zazwyczaj pochodzą „nie stąd”.

A zatem - zajęliśmy się podstawowym warsztatem genealoga – historią, dokumentami, narzędziami (portalami i programami do tworzenia drzewa genealogicznego) pomocnymi w poszukiwaniach. Przeszliśmy również przez bazy genealogiczne online. Rozmawialiśmy o genealogicznych badaniach DNA. Mamy nadzieję, że do zobaczenia za rok!