Sprawozdanie STKWP 2023

II KRAKOWSKA KONFERENCJA GENEALOGICZNA


W dniach 25-26.05.2023 odbyła się II Krakowska Konferencja Genealogiczna, stanowiąca kontynuację spotkań zainicjowanych w 2019 roku podczas I Krakowskiej Konferencji Genealogicznej, której głównym celem było omówienie, zebranie i skonfrontowanie  dotychczasowych ustaleń naukowych i praktycznych nad warsztatem i metodami pracy współczesnego genealoga.

5.05.2023 roku, w pierwszy dzień konferencji, odbyła się część wykładowa. Ceremonię otwarcia wydarzenia poprowadzili dyrektor Archiwum Narodowego w Krakowie prof. dr hab. Wojciech Krawczuk, prezes Stowarzyszenie Twoje Korzenie w Polsce Kinga Urbańska, dyrektor Żydowskiego Muzeum Galicja Jakub Nowakowski oraz Katarzyna Piotrowska – zastępca dyrektora Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa. Zaprezentowane zostało 17 prelekcji, które były realizowane stacjonarnie – w siedzibie Archiwum Narodowego w Krakowie, jak i online – przy pomocy streamingu przez kanał YouTube Stowarzyszenia Twoje Korzenie w Polsce.


Link do transmisji: https://www.youtube.com/watch?v=M-cg91RphiQ&t=705s


Terminarz spotkania przewidywał również czas na wystąpienia przedstawicieli Urzędu Województwa Małopolskiego. Tego dnia konferencję odwiedziło 169 (w tym 20 prelegentów) osób spośród, których większość zarejestrowała się uprzednio poprzez formularz rejestracyjny stworzony na stronie internetowej Stowarzyszenia Twoje Korzenie w Polsce (https://tkwp.pl/konferencja/zapisy). W transmisji online uczestniczyło 347 osób (stan wyświetleń na 20.12.2023: 948). Uczestnikami konferencji byli genealodzy z całej Polski - zarówno reprezentujący stowarzyszenia/organizacje genealogiczne, jak i osoby indywidualne, archiwiści, przedstawiciel Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, pracownicy Archiwum Narodowego w Krakowie, pracownicy Archiwum Państwowego w Kielcach, pracownicy Archiwum Państwowego w Przemyślu, przedstawiciele szkół i centrów kultury oraz bibliotek z terenu całego województwa małopolskiego jak i całego kraju, przedstawiciele mediów (np. Radio Kraków), a także studenci krakowskich uczelni wyższych. Członkowie Stowarzyszenia rejestrowali uczestników oraz pomagali im w bieżących aktywnościach. Wszystkie prelekcje odbyły się zgodnie z planem - co zostało uwiecznione na nagraniu video oraz zdjęciach. Dla każdego uczestnika konferencji, jak i samych prelegentów i organizatorów udostępnione zostały materiały promujące wydarzenie: ulotki, teczki, notesy i ołówki.

Drugiego dnia (26 maja 2022), w przestrzeni Żydowskiego Muzeum Galicja, odbyła się część warsztatowa – uczestnicy wzięli udział w trzech, bardzo ciekawych spotkaniach warsztatowych. W sumie w warsztatach wzięło udział 34 osoby. Zorganizowane zostało również dedykowane uczestnikom konferencji zwiedzanie Muzeum, w którym wzięło udział 36 osób.

Po odbytej konferencji zebrano od prelegentów teksty dotyczące prezentowanych przez nich tematów – obecnie trwa proces redakcyjny tekstu, a sama publikacja pokonferencyjna ma być wydana do końca 2023 roku ze środków Archiwum Narodowego w Krakowie. Przez cały czas trwania konferencji wykorzystywany był samochód osobowy, w celu przewożenia materiałów konferencyjnych i ewentualnej pomocy osobom ze szczególnymi potrzebami.


II Krakowska Konferencja Genealogiczna w maju 2023 roku była niezwykłym wydarzeniem na skalę kraju. Przyciągnęła entuzjastów historii i genealogii. Podczas konferencji odbywały się warsztaty, liczne prelekcje, dyskusje, pozwalając uczestnikom na zdobycie wiedzy i umiejętności. Wydarzenie stanowiło doskonałą okazję do wymiany doświadczeń, poszerzenia dotychczasowych kompetencji, nawiązania cennych kontaktów z innymi pasjonatami. Atmosfera spotkania sprzyjała dzieleniu się wiedzą, co uczyniło ją inspirującym doświadczeniem dla wszystkich.


Archiwum Narodowe w Krakowie

Stowarzyszenie Twoje Korzenie w Polsce  nawiązało owocną współpracę z Archiwum Narodowym w Krakowie, rozwiniecie tej relacji wpłynęło na propagowanie wiedzy genealogicznej i historycznej. Dzięki tej kolaboracji Stowarzyszenie brało udział w wielu akcjach Archiwum Narodowego w Krakowie.


Żydowskie Muzeum Galicja

Współpracowaliśmy również z Żydowskim Muzeum Galicja. Charakter tej relacji pozwolił na promowanie wiedzy o społeczności żydowskiej i poszukiwaniach żydowskich korzeni w genealogii. 


NEWSLETTER

W październiku wystartowaliśmy z nowym projektem, którym jest Newsletter STKWP. Ma on na celu dostarczanie regularnych, wartościowych treści z obszaru historii, genealogii, kultury. Newsletter stanowić będzie stałe źródło wiedzy dla naszej społeczności – najnowsze artykuły, inicjatywy, wydarzenia, poradnik i ciekawostki – to wszystko znajduje się w comiesięcznym Newsletterze. Chcemy tworzyć spersonalizowane treści, które angażować będą naszych obserwatorów i pomogą im w poszukiwaniach rodzinnych korzeni oraz wzbogacą wiedzę na temat kulturowego dziedzictwa.


PRZODKOWIE Z CIESZYNA

Członkowie Stowarzyszenia brali udział w budowaniu bloga Przodkowie z Cieszyna, regularnie wspierali rozwój bazy związanej z informacjami o przodkach z dawnego Księstwa Cieszyńskiego. Blog funkcjonuje, informuje i pomaga od września 2012 roku. W tym roku baza osiągnęła pułap 10 tysięcy biogramów!


WARSZTATY

NIŻAŃSKIE STOWARZYSZENIE DLA KULTURY

16 czerwca tego roku w Niżańskim Centrum Historii i Tradycji Stowarzyszenie Twoje Korzenie w Polsce poprowadziło warsztaty genealogiczne. Dzielono się wiedzą na temat pracy genealogów, zasad poszukiwania przodków, a dyskusję zwieńczono zbudowaniem własnego drzewa genealogicznego.


APTEKA DESIGNU

Stowarzyszenie Twoje Korzenie w Polsce 9 grudnia poprowadziło warsztaty w Aptece Designu. Tytułem było Bo to ważne, kim był Twój pradziadek! Warsztaty miały na celu uświadomienie uczestnikom, jak ważna jest rodzinna historia oraz ukazanie jak poznawać własne korzenie oraz jak zaprezentować je w formie drzewa genealogicznego. Ważnym aspektem było zwrócenie uwagi na obchodzenie się z materiałami w archiwum rodzinnym. 


WEBINARY

We wszystkich webinarach udział brało ponad 1700 uczestników!


HISTORIA ZAPISANA W GENACH

Stowarzyszenie miało przyjemność rozmawiać z Martą Sobodą, saturdayDNA. Ta fascynująca rozmowa odbyła się 21 marca i była okazją do zgłębienia tematów związanych z badaniami genetycznymi w genealogii oraz omówienia praktycznych aspektów wykorzystania danych DNA do odkrywania rodzinnych historii.


SERIA Z MUZEUM EMIGRACJI W GDYNI

W ramach działalności Stowarzyszenia zorganizowaliśmy serię siedmiu webinarów wraz z Muzeum Emigracji w Gdyni. Co tydzień, począwszy od 6 października, prezentowany był inny temat związany z poszukiwaniami genealogicznymi, od wstępu po podróże emigracyjne przodków! Seria cieszyła się sporym zainteresowaniem, dostarczyła bogatą dawkę wiedzy uczestnikom na różnorodne aspekty badania rodzinnych historii. Każdy z webinarów był okazją do poszerzenia zainteresowań i rozwiania wątpliwości poprzez odpowiedzi na pytania na żywo.


WEBINAR DZIEJE KSIĘSTWA CIESZYŃSKIEGO

W Mikołajki przeprowadziliśmy rozmowę z dr Michaelem Morysem-Twarowskim, autorem książki Dzieje Księstwa Cieszyńskiego – historia niezwykłej krainy z genealogią w tle. Zagłębiliśmy się w dzieje Księstwa Cieszyńskiego. Autor zabrał Nas w pasjonujacą podróż przez historię regionu, przybliżając kluczowe wydarzenia i bogate dziedzictwo kulturowe, łącząc to jednocześnie z kwestiami  genealogicznymi.


WEBINAR INFORMACJE O LOSACH BLISKICH Z CZASÓW II WOJNY ŚWIATOWEJ

W tym roku ostatnim webinarem było spotkanie z autorką książki Ofiary terroru i działań wojennych w latach 1939-1945 z terenu Kreishauptmannschaft Busko. Odbyło się ono 15 grudnia. Podczas inspirującej rozmowy eksplorowaliśmy świat historii rodzinnych z okresu wojny. Dr Karolina Trzeskowa-Kubasik opowiadała o tym, jak wypaść na trop poszukiwań przodków, których historia dotyczyła wydarzeń drugiej wojny światowej, umożliwiając lepsze zrozumienie ich przeżyć i doświadczeń.


ARTYKUŁY

Blog i ONET

Stowarzyszenie TKWP w roku 2023 miało przyjemność przygotować szereg artykułów dotyczących historii, kultury, tradycji i genealogii. W ciągu tego roku napisaliśmy wiele takich prac, które skupiały się nie tylko na historii rodzin, ale także poruszały znaczenie genealogii w świecie, a także traktowały o jej miejscu w naszej tożsamości kulturowej. Zamieszczaliśmy również poradniki i ciekawostki, które miały na celu zapewnić społeczności poszerzenie wiedzy w poruszanym przez nas zakresie. Publikowaliśmy na naszym blogu, a także platformie ONET.PL


Sądeczanin

W grudniu ukazał się najnowszy, 4 numer, „Sądeczanina”. Stowarzyszenie Twoje Korzenie w Polsce zostało partnerem wydania, a nasza członkini – Karolina Szlęzak opublikowała poradnik genealogiczny pt. Jak skutecznie szukać przodków z Sądecczyzny?Artykuł stanowi fascynujący przewodnik dla entuzjastów genealogii. Zaprezentowane w nim metody oraz źródła stanowią dla poszukiwaczy korzeni rodzinnych cenną wskazówkę. Praca dostarcza przydatnych informacji i inspiruje do odkrywania losów przodków związanych z regionem Sądecczyzny. Hasłem numeru zostało sformułowanie: „Rodzina to potęga!”.


Bazy genealogiczne

W ciągu roku 2023 Stowarzyszenie TWKP dodawało treści informacyjne dotyczące baz genealogicznych. Prezentowaliśmy wskazówki oraz porady dotyczące ich wykorzystania.


Wpisy z okazji dni i świąt

Nasze Stowarzyszenie publikowało różnorodne treści na platformach społecznościowych z okazji obchodów konkretnych dni i świąt. Nie tylko celebrowaliśmy te wydarzenia angażując obserwatorów, ale również edukowaliśmy na temat ich historycznego i kulturowego znaczenia propagując wiedzę i szacunek wobec historii i kultury.


Ciekawostki i działania AP

W 2023 roku STKWP aktywnie monitorowało nowości i ciekawostki z obszaru historii, genealogii i kultury oraz działań archiwów państwowych - konkursach, wydarzeniach, czy wystawach. Regularnie dzieliliśmy się nimi za pośrednictwem mediów społecznościowych.


Słownik genealogiczny

W tym roku także uruchomiliśmy serię Słownik genealogiczny. Publikowaliśmy słowa kojarzone z genealogią i wyjaśnialiśmy te kluczowe terminy, pomagając naszej społeczności zrozumieć i zgłębić tajniki tego obszaru.


GOŚCINNIE

JAZZKULTURA

Na początku roku 2023, 20 stycznia,Kinga i Karolina z STKWP miały zaszczyt być gościniami w radiu JAZZKULTURA, prezentowały obszary działalności związanej z historią rodzin, genealogią oraz kulturą. Podczas audycji członkinie stowarzyszenia dzieliły się swoją wiedzą i doświadczeniem promującznaczeniedziedzictwa kulturowego.


24. OZSA

Na początku czerwca nasze Stowarzyszenie zostało zaproszone do aktywnego uczestnictwa w 24. Ogólnopolskim Zjeździe Studentów Archiwistyki (organizowanym przez Studenckie Koło Naukowe Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej) poprzez poprowadzenie inspirujących warsztatów. Podczas tego wydarzenia Karolina dzieliła się wiedzą oraz doświadczeniem z zakresu historii rodzinnej, genealogii i dziedzictwa kulturowego, umożliwiając studentom zgłębienie tych fascynujących obszarów. Warsztaty miały być okazją do zachęcania młodych osób do eksploracji historii swoich przodków.