„Rodzinny sekret” - wywiad z autorem książki

Kim jest autor książki "Rodzinny sekret"?

Grzegorz Gołębiowski to zapalony genealog, ekonomista i Profesor Akademii Ekonomiczno - Humanistycznej w Warszawie. Od czterech lat jest także autorem książek łączących literaturę obyczajową z tematyką genealogiczną – w 2018 roku zadebiutował powieścią "Cień przeszłości".

 

O czym jest książka?

Tego roku narodziła się książka o tytule „Rodzinny sekret”. To historia, po której zapewne nie jedno z nas będzie z jeszcze większą uwagą przysłuchiwać się historiom opowiadanym przy rodzinnym stole. Natomiast główna bohaterka nie miała takiej możliwości… całe życie myślała o sobie jak o jedynaczce, dopiero na łożu śmierci dowiedziała się od matki, że po porodzie porzuciła jedno z jej rodzeństwa. Marta ze wsparciem swojego wnuka, poświęca się poszukiwaniom swojego brata lub siostry. Zlecają sprawę Adamowi Floriańskiemu, prowadzącemu cieszące się renomą biuro genealogiczne. Poszukiwania przynoszą tak niespodziewane efekty, o jakich żadnemu z nich się nawet nie śniło. Jak zakończy się historia tej rodziny i do czego doprowadzi „grzebanie” w przeszłości?

 

Wywiad z autorem książki "Rodzinny sekret"...

Zapraszamy do lektury zarówno książki jak i poniższego wywiadu z autorem, dzięki któremu będziecie mogli bliżej poznać procesy kreatywne zachodzące za kulisami.

 

Widać, że temat genealogii jest Panu bliski, jak długo to trwa i jak to się zaczęło?

Minęło już ćwierć wieku. Doskonale to pamiętam, gdyż związane to było z dwoma wydarzeniami. Pierwsze to narodziny mojego syna, a drugie - moje zatrudnienie w Ministerstwie Finansów. To drugie jest o tyle ważne, że w świat poszukiwań genealogicznych wprowadził mnie kolega, z którym pracowałem w jednym biurze w Ministerstwie.

 

Co zainspirowało Pana do połączenia genealogii z powieścią? Skąd pomysł na książki o takiej tematyce?

Zależność przyczynowo skutkowa była odwrotna. Moim marzeniem było napisać powieść. Gdy zastanawiałem się o czym ona może być, do głowy wpadł mi pomysł, żeby wykorzystać moją pasję genealogiczną i na niej oprzeć fabułę. Tak rozpoczęła się moja przygoda pisarska. Pierwszą książkę wydałem w 2016 r., a w tym roku ukazała się już czwarta. Każda jest odrębną historią. Niemniej jednak łączy je to, że w każdej z nich jest wątek genealogiczny i dwójka tych samych bohaterów – Adam i Anna.

 

Co jest impulsem do pisania kolejnych książek?

 Ciągle niewyczerpana wewnętrzna potrzeba i coraz częściej dopingujący mnie Czytelnicy. Bardzo się cieszę, że buduje się grono osób, które z niecierpliwością czekają na nową powieść i którym podoba się to o czym i w jaki sposób piszę. Staram się, żeby moje książki nie tylko bawiły fabułą, ale żeby były inspiracją w zakresie poszukiwań genealogicznych, bezpieczeństwa informatycznego lub innych rzeczy. Cieszę się, gdy wywołują też różnorakie przemyślenia. Wkładam w nie sporo wysiłku, żeby miejsca, gdzie osadzona jest akcja były wiarygodne, historie, z którymi stykają się bohaterowie były prawdziwe lub prawdopodobne itd. Fabuła jest wymyślona, ale jej tło odnosi się do rzeczywistości, która nas otacza i z której Czytelnik może się czegoś dowiedzieć.

 

Czy bywał Pan w miejscowościach, w których dzieje się akcja Pana książek?

 Tak. To jest właśnie to o czym mówię. Nie oglądam tych miejsc tylko na mapach Google’a ale poruszam się śladami moich bohaterów, albo po prostu znam bardzo dobrze te miejsca. Zresztą z każdym wyborem miejsca akcji kryje się jakaś historia. Pierwsze dwie moje książki wprost nawiązują do miejsc występujących na szlaku moich prywatnych poszukiwań genealogicznych albo do miejsc, które lubię odwiedzać, jak na przykład Dolny Śląsk. Wybór Ożarowa Mazowiecki na akcję „Długu krwi” jest związany z moim miejscem zamieszkania. Miejsce akcji „Rodzinnego sekretu” nie jest tak jednorodne, ale też ma swoje uzasadnienie. Opuszczone domy na mazowieckim Powiślu osobiście eksplorowałem i między innymi spotkałem się oko w oko z lisem, co zresztą zaadoptowałem również na kartach książki.

 

Czy postaci w książkach są wzorowane na prawdziwych osobach? Jak wygląda proces tworzenia się bohatera Pańskich opowieści?

 Korzystając ze zwrotu, którego często używają politycy mógłbym powiedzieć, że „nie potwierdzam i nie zaprzeczam”. A mówiąc poważniej jest taka jedna postać w moich książkach, która jest wzorowana wprost na prawdziwej osobie. Wiele postaci ma cechy, albo powiedzenia osób, które znam i wykorzystuję to z premedytacją. W tym przypadku te osoby o tym też wiedzą. Generalnie jednak staram się wykreować książkowe postaci. Ich osobowość, charakter czy inne cechy charakterystyczne są pochodną moich obserwacji i funkcją moich różnych doświadczeń życiowych. Czasem lubię bawić się w różne kalambury, grę słów. Moje postacie przyjmują na przykład przekręcone albo przekształcone nazwiska osób, które znam. Ale poza tą zabawą nie ma to żadnego związku z cechami tej osoby. Choć znów i tu pojawi się pewien wyjątek. W postaci Janusza Czepańskiego z „Rodzinnego sekretu” niektórzy moi znajomi mogą odnaleźć nawiązania do nieżyjących już niestety dwóch Panów profesorów.

 

Nawiązując do poprzedniego pytania: czy Adam Floriański istnieje naprawdę?

 Adam Floriański lub ktoś do niego podobny pewnie istnieje. Widzę go w osobach, które prowadzą biura genealogiczne. Tego typu usługi nie są już dziś rzadkością. Jeśli jest to pytanie o to czy jest on alter ego autora, to powinienem odpowiedzieć podobnie jak  na poprzednie pytanie czyli i tak i nie. W pierwszych pomysłach, gdy rodziła mi się koncepcja „Cienia przeszłości” Adama Floriańskiego stworzyłem z mojego „żebra” - parafrazując przypowieść biblijną. Wyposażyłem go w kilka cech, którymi można by mnie opisać. Ale, jeśli można tak powiedzieć lepiłem go też z różnych cech moich ulubionych bohaterów powieści młodzieżowych. Innymi słowy, pewnie można w nim znaleźć różne atrybuty autora, ale równie dobrze takich oznak można poszukać w Annie.

 

Którą postać ze swoich książek lubi Pan najbardziej?

Lubię Adama i Annę. Nie wiem kogo z tej dwójki bardziej. W Adamie jest nieco więcej szaleństwa, Anna stąpa bardziej twardo po ziemi. Mam nadzieję, że Czytelnicy potwierdzą, że się uzupełniają. Z każdą kolejną książką uczę się coraz bardziej różnicować swoich bohaterów i wkładać w nich nie zawsze cechy, które postrzega się jako dobre. I do niektórych tych złych charakterów też mam słabość.

 

Czy podobnie jak w przypadku Marty Wielgórskiej, robił sobie Pan testy DNA pochodzenia etnicznego? Czy w Pana przypadku wniosły one nowe (może przełomowe?) informacje dla Pana poszukiwań genealogicznych?

 Tak. Zanim zabrałem się za pisanie „Rodzinnego sekretu” korzystałem w swoich poszukiwaniach genealogicznych z testów DNA. Przebadałem wybranych członków mojej rodziny. Nie dało to przełomu, choć rozbudowałem w szerz kilka linii mojego drzewa genealogicznego i odkryłem niesamowite historie. Jedna z nich zainspirowała mnie do zbudowania fabuły „Rodzinnego sekretu”. Dowiedziałem się też o losach osób związanych ze mną genetycznie, którzy mieszkają dziś na przykład w Australii, Szwecji czy Wielkiej Brytanii. W tym ostatnim przypadku osobą, która związana jest z moją, jak i dziś brytyjską rodziną był marynarz, którego II wojna światowa zastała na służbie na znanym z historii niszczycielu ORP „Błyskawica”. Liczę nadal na kolejne interesujące odkrycia. W tym przypadku cierpliwość popłaca.

 

Czy pisząc książkę tworzy się konkretny, pierwotny pomysł, którego jest plan się trzymać, czy zdarza się Panu w trakcie zmieniać fabułę i dodawać wątki?

Staram się trzymać pewnych ram i szkieletu, który najczęściej kształtuję na bieżąco i podlega on różnym, mniejszym bądź większym modyfikacjom. Innymi słowy dokonuję w trakcie różnych korekt. Najwięcej tych rewolucyjnych było w „Rodzinnym sekrecie”.

 

Czy ma Pan swoje stałe, wybrane stanowisko do pisania - takie jak dom, kawiarnia?

 Zazwyczaj piszę w domu w swoim gabinecie. Czasem, w lecie na tarasie. Rzadziej poza domem, ale było kilka takich sytuacji. Fragment „Cienia przeszłości” powstawał w Chlewiskach w świętokrzyskim. Pamiętam nawet jak dzwoniłem stamtąd do szpitala praskiego chcąc sprawdzić jak i kto odbiera telefony od interesantów. Podobnie fragment „Dziedzictwa”, albo „Długu krwi”, tego już nie pamiętam powstawał w Ciechocinku. Wolę jednak swój gabinet. Ostatnio często piszę przy muzyce, której nota bene nie brakuje w moich powieściach.

 

Czy marzenie o napisaniu książki wzięło się od jakiejś konkretnej osoby – w takim razie kto jest Pana inspiracją literacką?

Nie ma jednej osoby. Wydaje mi się, że największy wpływ na to jak piszę mają pisarze, których książkami zachwycałem się będąc nastolatkiemNienacki, Niziurski, Bahdaj czy Makuszyński. W tym ostatnim przypadku mam na myśli przede wszystkim powieść pt. „Szatan z siódmej klasy”. Z współczesnych są to pisarze skandynawscy, ale również amerykańscy jak choćby Harlan Coben czy Jeffery Deaver. Często pojawiają się uzasadnione skojarzenia Czytelników, którzy łączą Annę z Lisbeth Salander. Trylogia Stiega Larssona z pewnością odcisnęła na mnie swoje piętno. Ostatnio przerzuciłem się jednak na polską literaturę i czytam książki głównie naszych rodzimych pisarzy. W tej chwili odkrywam Przemysława Piotrowskiego, z którym łączy mnie niesamowity człowiek, jakim jest Roman Czarnecki z Zielonej Góry.

 

Autor: Klaudia Miętka