Kraków - XXXVI Kwesta na Rzecz Ratowania Zabytkowych Nagrobków

Informacje o zbiórce

Po raz trzydziesty szósty, na Cmentarzu Rakowickim i na Cmentarzu Podgórskim Nowym odbędzie się zbiórka pieniędzy na rzecz ratowania zabytkowych grobów. Stowarzyszenie Twoje Korzenie w Polsce zaprasza do udziału! Nie pozwólmy by unikalne nagrobki uległy zniszczeniu! Kwesta odbędzie się dnia 1 listopada, organizują ją Komisja Ratowania Cmentarzy Krakowa i Ziemi Krakowskiej Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa oraz Stowarzyszenie Podgórze.pl. Jak podaje członek Komitetu, Mikołaj Kornacki (za pośrednictwem Radia Kraków) w zbiórce po raz kolejny weźmie udział Anna Dymna.


Cmentarz Rakowicki

Cmentarz Rakowicki to bez wątpienia najbardziej znana nekropolia w Krakowie. Liczy sobie już ponad dwieście lat - otwarto ją w 1803 roku. Spoczywa tam wielu zasłużonych dla Polski i Krakowa, m.in. Józef Dietl, Juliusz Leo, Jerzy Vetulani,  Ignacy Daszyński, Jan Matejko, Helena Modrzejewska, rodziny Estreicherów, Kossaków i Ingardenów, Tadeusz Kantor, Piotr Skrzynecki, Jerzy Bińczycki, Marek Grechuta, Jerzy Nowosielski, Wisława Szymborska, Jerzy Jarocki, Zbigniew Wodecki, Tadeusz Axentowicz i wielu innych.


Cmentarz Podgórski Nowy

Cmenatrz Podgórski Nowy powstał w 1900 roku, kiedy na starym Cmentarzu Podgórskim skończyło się miejsce na kolejne groby. Do lat '70 nekropolia była sukcesywnie poszerzana.

Wydarzenie na Facebooku